„Podnieścież się wy, wierzchy bram!” Pieśń tę napisał ks. Georg Weissel w Królewcu w 1623 roku, na pamiątkę poświęcenia nieistniejącego już dziś kościoła w dawnej dzielnicy Altrossgarten. O jej powstaniu Weissel pisał tak: Niedawno, gdy silna burza znad północno-wschodniego wybrzeża Sambii przetoczyła się nad miastem i przyniosła ze sobą dużo śniegu, miałem coś do załatwienia w pobliżu katedry. Płatki śniegu uderzały w ludzi idących ulicą. Wraz ze mną wiele osób szukało schronienia w katedrze. Głębokim ukłonem drzwi katedry otworzył nam pełen humoru kościelny i powiedział: witajcie w domu Pana! Tu wszyscy są jednakowo mile widziani, czy to patrycjusze, czy robotnicy. Po strzepnięciu śniegu z ubrania poklepałem kościelnego po ramieniu i powiedziałem: wygłosił Pan mi doskonałe kazanie. Zatrzymaliśmy się w kruchcie katedry, dopóki burza nieco się nie uspokoiła. W międzyczasie patrzyłem na wysoki portal i przyszły mi do głowy pierwsze strofy wiersza. Podnieścież się wy, wierzchy bram!
Zapraszamy na koncert pieśni i muzyki na Adwent i Boże Narodzenie, tu wszyscy będą jednakowo mile widziani,
Gościć będziemy: Chór Świętolipski (Święta Lipka), Chór Pasjonata (Świętajno), Panią Joannę Gawryszewską (Świętajno) – dyrygentka, Pana Adama Kowalskiego (Święta Lipka) – dyrygent, organy, Uczennice i Uczniów Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Biskupcu.
W programie: pieśń i muzyka na Adwent i Boże Narodzenie z różnych stron świata, „co ma wspólnego wieniec adwentowy z kalendarzem adwentowym”, fragmenty kazań: Biskupa Georga von Polentz wygłoszonego w katedrze królewieckiej w Boże Narodzenie 1523 roku, ks. Johanna Samuela Gregoroviusa z Dźwierzut wygłoszonego w Boże Narodzenie 17
Chór Świętolipski tworzą świętolipscy parafianie, regularnie spotykający się na próbach i śpiewający podczas mszy świętych i nabożeństw. Pierwszym dyrygentem chóru był Rafał Sulima, który kierował chórem do 2013 roku. W dalszych latach zespół prowadzony był pod kierownictwem SM Marleny Kuliś, SM Moniki Kuczyńskiej, oraz Jakuba Chorosa. Od 2015 roku dyrygentem i kierownikiem chóru jest Adam Kowalski. W 2016 roku Chór zaśpiewał w: Rzymie, Neapolu, Monte Cassino, Pompejach, Sienie, Asyżu i Wenecji, a także u szczytu krateru Wezuwiusza. W swoim programie zespół posiada ponad dwieście utworów, obejmujących epoki od średniowiecza po współczesność, jak również dzieła powstałe we wschodnim kręgu kulturowym, takie jak Akatyst, czy muzyka prawosławna i greko-katolicka. Chór Świętolipski występował i występuje w ramach koncertów i festiwali, a także czynnie uczestniczy w transmisjach radiowych i telewizyjnych. Chór nagrał płytę CD z muzyką maryjną jaką zwykło się wykonywać w świętolipskim sanktuarium, a w 2018 roku wystąpił w telewizji Polsat w ramach „Wielkiego kolędowania z Polsatem”. W listopadzie 2019 roku na zaproszenie Polaków mieszkających na Ukrainie chór wystąpił z koncertem muzyki polskiej w Kijowie.
Chór Pasjonata istnieje od listopada 2009 r. Jest to chór mieszany, czterogłosowy, a jego członkami są mieszkańcy gmin Świętajno, Szczytno, Dźwierzuty i Rozogi. Założycielem i dyrygentem chóru jest Joanna Gawryszewska. Chór działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie. Od roku 2010 chór zaistniał w strukturach Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Do najbardziej znaczących akcentów w życiu artystycznym zespołu są takie wydarzenia jak: wydanie w 2012 roku płyty „Hej kolęda, kolęda”, szereg koncertów, jakie chór dał w kraju i za granicą rozsławiające w jak najlepszym znaczeniu gminę Świętajno, powiat szczycieński i cały region. Chór koncertował między innymi na Białorusi, Litwie, w roku 2016 wziął udział w międzynarodowej imprezie Singing Europe we Wrocławiu, zaś w roku 2017 w Letnich Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w Pradze (Czechy). Chór nagrał audycje koncertowe dla Radia Olsztyn (pieśni pasyjne, pieśni ludowe i pieśni patriotyczne). Doniosłym wydarzeniem był udział w wystawieniu Pop Oratorium „Miłosierdzie Boże” do muzyki Zbigniewa Małkowicza. Dzieło to zaprezentowane przez samego kompozytora z towarzyszeniem solistów, zespołów kameralnych i Chóru „Pasjonata” wystawione było trzykrotnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego: na scenie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie i w zabytkowym kościele ewangelickim w Wielbarku. Chór jest laureatem kilku nagród w konkursach i festiwalach. Przykładami są: II miejsce w I Konkursie o nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna w Przeglądzie Chórów Amatorskich w Olsztynie (2013 r.), Brązowy Dyplom w IX Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie (2013 r.), III miejsce w II konkursie o Puchar Prezydenta Olsztyna w Przeglądzie Chórów Amatorskich w Olsztynie (2014 r.), czy III miejsce w Festiwalu „Tęcza Polska” w Polanicy Zdroju (2016 r.)
Adam Kowalski rozpoczął naukę gry na organach w wieku dziewięciu lat, a już rok później był organistą Kościoła Garnizonowego w Nowym Dworze Mazowieckim. Mając piętnaście lat został drugim organistą bazyliki św. Krzyża w Warszawie, a sześć lat później pełnił funkcję organisty warszawskiej Archikatedry św. Jana. Artysta jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie organów Prof. Józefa Serafina. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dongsan Research Foundation. Do grona najważniejszych osiągnięć zalicza I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Moskwie w roku 2008. Specjalizuje się w improwizacji, którą doskonalił pod okiem m.in. Mariana Sawy, Michała Dąbrowskiego, Szabolcsa Esztenyi’ego oraz Tomasza Adama Nowaka. Od 2015 roku Adam Kowalski pracuje jako organista bazyliki Nawiedzenia NMP Świętej Lipce oraz przewodniczącym Komisji do spraw inwentaryzacji organów Archidiecezji Warmińskiej. Jest autorem serii publikacji „Zeszyt do improwizacji”, w której improwizacja jest sposobem kształtowania aparatu gry na instrumencie klawiszowym. Jest również członkiem redakcji miesięcznika „Oremus”.